A Magyar Nemzeti Bank épületdíszei
A Szabadság téren, az tévészékházzal szemben.
SzoborDomborműÉpületet díszítőKlasszikusSzemélyekÁllatokEgyéb formákBronzMészkőNyilvántartott műemlék

Göröntsér Vera @ 2009.02.13. 00:03 (11.04.16.)
Az egykori Osztrák-Magyar Bank budapesti székháza 1902 és 1905 között épült Alpár Ignác tervei szerint. ------ Az épületet átszövik a különböző képzőművészeti alkotások: szobrok és domborművek sora... csupa korabeli üzenet. Korábban a jegybanknak csak Bécsben volt önálló épülete. Különböző gazdasági-politikai tényezők hatására szükségessé vált egy önálló, reprezentatív budapesti székház megépítése. A megvalósítás érdekében... Teljes szöveg
Az egykori Osztrák-Magyar Bank budapesti székháza 1902 és 1905 között épült Alpár Ignác tervei szerint.
------
Az épületet átszövik a különböző képzőművészeti alkotások: szobrok és domborművek sora... csupa korabeli üzenet.
Korábban a jegybanknak csak Bécsben volt önálló épülete. Különböző gazdasági-politikai tényezők hatására szükségessé vált egy önálló, reprezentatív budapesti székház megépítése. A megvalósítás érdekében tervpályázatot írtak ki, amit végül Alpár Ignác terve nyert el.
A magyar szó korabeli számából:
"... kiváló a Lechner Ödön terve, zseniális éptőművészünk egyik legsikerültebb alkotása... A nagy Sansovino Zecca-ja jut önkéntelen eszünkbe ezt a puritán egyszerűségű hatalmas kővárat látva, melyet egy végtelen ötletes, magyaros ízlésű finom attika végződés szokatlan könnyeddé, kecsessé varázsol. Örök fiatal mesterünk e tervén úgyszólva szakít már minden hagyománnyal, minden forma, minden vonal, minden kő eredeti, új és egyéni."
Ez a lap – a történelmi előzményeket is nagyobb részt megtartva – amolyan áttekintést nyújt az épület díszítményein. A kapcsolódó lapok egy-egy alkotás részleteit hivatottak bemutatni.
------
Az első emeleten relief húzódik a Szabadság téri és a Bank utcai oldalon. A reliefek a következő jeleneteket rögzítik: ércolvasztás és nemesfémrudak öntése, pénzverés, papírpénzek metszése és sajtolása, papírpénzek rajzolása és jelzése, művészetek, tudomány és ötvösművészet, állattenyésztés-földművelés és ipar, főníciai-egyiptomi-arab-zsidó kereskedelem, középkori bank és ércbányászat. A főbejárat felett látható erkélyt Tóth István kőszobrai őrzik. A bank épületének mellvédjein két jelentős alkotás emelkedik ki. A nyugati és a déli homlokzat sarkán a Magyar Nemzeti Bank jelképe helyezkedik el, a szoborcsoport Róna József műve. A Szabadság téri mellvéden álló szobrokat és címert Markup Béla készítette.
Források:
Gerle János: A pénz palotái
Földes Mária: Házdísznézőben (mindkettő A mi Budapestünk sorozat tagja)
Vélemények
Műlap-történet
Hozzáadások szűrése típus és státusz szerint.
A műlap létrehozója

Szende András
Publikálva: 2009.02.13.
(eddig kezelte: 2013-04-04)

Műlapgazda
Göröntsér Vera
Közreműködők: Csuhai István • Neszták Béla
Kitöltöttség
Megtekintés
1458
Heti átlag
2.80
Ma 0 látogató
Ezen a héten 1
Frissítve
13.05.29. 12:49
Publikálva
09.02.13. 01:26
Műlap AZ: 3760
Hozzáadások: 9
Facebook megosztásKüldd el a Műlapot!