Fali plasztika
Megrongálódott
A Gyermekvároson belül a hátsó épületben található, mely napjainkban Családok Átmeneti Otthonaként funkciónál
Nem köztéri

Szapet @ 2018.11.25. 17:37 (18.12.04.)
Régi vágyam volt, hogy egyszer bejussak a miskolci Gyermekvárosba. Pár héttel ezelőtt ez az álmom (is) teljesült. Egy nagyon jó barátomtól sikerült kontaktot kapnom, azonban a vonal vége nem az adott intézményben csörgött. Kisebb (hosszabb) mondókám elmondása után további segítséget és elérhetőséget kaptam, hogy kihez fordulhatok. Végül csak sikerült eljutnom a területen működő intézmények vezetőihez, akik készséggel és pozitívan fogadtak,... Teljes szöveg
Régi vágyam volt, hogy egyszer bejussak a miskolci Gyermekvárosba. Pár héttel ezelőtt ez az álmom (is) teljesült. Egy nagyon jó barátomtól sikerült kontaktot kapnom, azonban a vonal vége nem az adott intézményben csörgött. Kisebb (hosszabb) mondókám elmondása után további segítséget és elérhetőséget kaptam, hogy kihez fordulhatok. Végül csak sikerült eljutnom a területen működő intézmények vezetőihez, akik készséggel és pozitívan fogadtak, engedélyezték a dokumentálást és rendkívül pozitívan, segítőkészen támogatást nyújtottak. Nagyon örültem (örülök), hogy még mindig sok ilyen ember van, aki (rajtunk kívül) szívén-lelkén viseli ezen alkotások sorsát :)
A fali plasztika a Gyermekváros területén az egyik hátsó épület első emeletén található pihenőszoba falát díszíti. Több alkotás szerepelt a kutatandó listámon, de így kifejezetten „tányéros” fal egy sem.
Egy kék csempemozaik falon rengeteg kisebb-nagyobb különböző figurákkal, formákkal festett korongozott tányérok vannak elhelyezve. A ragasztónyomokból ítélve több tányér már hiányzik, illetve több még meglévő már el van törve. Török basa, bárányokat őrző juhász, hercegnők, bagoly, róka, farkas, napocska, tyúk, tehén, kakas, pillangó és még írhatnám tovább. Lehetetlen lenne felsorolni a még éppen maradt tányérokon lévő figurák sokaságát és mindet egyesével bemutatni. Nem is gondoltam, hogy mindegyiket egyesével végigfotózom. Szerintem legalább 50-60 darabból áll jelenleg, eredetileg jóval több volt, de nem akarom fájdítani a szívemet, hogy mennyi is hiányozhat.
Kicsit bajban is vagyok mind az évszámot, mind az alkotót illetően. Kerestem jobbra-balra, alul-felül, de sehol sem találtam rajta alkotói szignót. Lehetséges, hogy valahol az előtte lévő bútorok mögött lapul az alkotó szignója, de ezek elmozdítására nem volt lehetőségem.
A Gyermekváros 1971 és 1973 között épült, az első gyerekek 1973. december 3-án érkeztek. Nagyjából 1973-1976 környékére tippelném a fali plasztika elkészültét, alkotóját tekintve nekem Janáky Viktor keramikus gyanúm van. Egyrészt a forrásként megjelölt lexikonban szerepel a neve (helyszín és évszám is stimmel), másrészt Janáky Viktor meglehetősen sok korongozott kerámia faldíszt készített. De nem merném mondani, hogy 100%-ig biztos vagyok a dolgomban, ezért nem is mertem megjelölni a műlapon az alkotót. Ez most nyitott kérdés marad, hátha valaki rábukkan és kiegészíti.
Hálás köszönetem Dr. Dobosné Vörös Elenonórának, Labancz Lászlónak és helyi kísérőimnek!
Források: Kortárs Magyar Művészeti Lexikon I-III.
Vélemények

Cedrus @ 2018.12.05. 06:27
Nagyon jól mutat ez a kobaltkék díszfal a népi motívumokkal, gyermekrajzokkal díszített tányérokkal.
Műlap-történet
Hozzáadások szűrése típus és státusz szerint.

Műlapgazda
Szapet
Publikálva: 2018.12.04.
Kitöltöttség
Megtekintés
98
Heti átlag
9.40
Ma 0 látogató
Ezen a héten 1
Frissítve
18.12.30. 14:23
Publikálva
18.12.04. 18:59
Műlap AZ: 36016
Hozzáadások: 8
Facebook megosztásKüldd el a Műlapot!