Városszépítő gyerekalkotás
A Széchenyi lakótelepi négyemeletes panel lakóépület, a Malom utca 1. számú lépcsőházas épületrész déli és keleti homlokzatán, a "Piros iskola" felé.

kalaposlány @ 2018.11.16. 10:09 (18.11.17.)
A szolnoki Széchenyi lakótelepi „Piros iskola” melletti négyemeletes panelház, főút felöli falának földszinti részét nagyméretű, kedves festmény díszíti. Egy archív újságcikk nyomán kerültem oda, ezért már számítottam rá, hogy egy olyan alkotást fogok találni, melyből kisugárzik majd, hogy a gyerekek hogyan látják környezetüket. Így is történt, a közel két méter magasságú sávban húzódó alkotás, a ház déli oldalán, körülbelül húsz négyzetméter területű festmény a gyerekek látásmódjába, képzeletvilágába varázsol bennünket, mely mindig megérinti a felnőtteket. A "városszépítő gyerekalkotás" név nagyon kifejező, ezért az archív újságcikkből ezt vettem át.
Egy művészeti „alkotó-fészek” munkájára bukkanhat az ide látogató, melyet az újságcikk alapján általam megkeresett Szávai Istvántól tudtam meg. Kérdéseimre tőle kaptam választ. A jelenleg látható falfestmény nem azonos az újságcikk fotóján szereplővel, melynek magyarázata, hogy az alkalmazott festékek színe hat-nyolc év alatt kifakul, és akkor új képet festenek. A jelenleg látható képet 2010-ben festették, s sajnos a fakulás jelei már ezen is jelentkeznek. A falfestmény a 2011 és 2012. évi Google utcaképen is látható. Mikor ezt megnéztem, onnan tűnt fel, hogy ha befordulunk az épület sarkán, folytatódik a festmény. Ezért látszik a képeken, hogy két napszakban készültek. Ezzel az oldallal további közel húsz négyzetméterrel nő az alkotás területe.
Másik kérdésemre is kaptam választ, amiből megtudtam, hogy az Önálló Vizuális Iskola tanulói készítették a képet, melynek tagjai főleg a Piros iskolából kerültek ki, de más iskolákból is érkeztek hozzájuk. Az anyagi háttérről a Szolnoki Metszőkör Egyesület gondoskodott.
Az Önálló Vizuális Iskola és a Szolnoki Metszőkör Egyesület története kapcsolódik a „Piros iskolá”-hoz.
Az 1980-ban indult általános iskolában a kezdetektől korszerűen felszerelt rajzterem-szertár együttest állt a diákok rendelkezésére, melyhez a kilencvenes évekig egy kézműves műhely, technika terem, zománcműhely, fotólabor is csatlakozott, egész kis “művészeti tanszéket” alkotva, ahol három-négy tanár dolgozott délelőttönként-délutánonként a gyerekekkel. Az iskolában, 1994-ben beindult az alapfokú művészetoktatás, az Önálló Vizuális Iskola, később Montázs Alapfokú Művészetoktatási Intézmény keretei között. 2007-ben ezt az iskolát működtető alapítvány, az egyre szerényebb állami finanszírozás miatt már nem tudta volna a korábbi minőségben ellátni feladatát, és ezért ott folytatódott a tevékenység, ahonnan elindult, átszervezték a Széchenyi Körúti Általános Iskolába (a régi Piros iskola), annak művészeti tagozataként
A Szolnoki Metszőkör 1990-ben alakult egyesületté, mely gyerekekből, fiatalokból, felnőttekből szerveződött képzőművészeti műhely volt. Életteret próbált biztosítani az önmagukat kereső, a világot megismerni, birtokba venni igyekvő fiatalok számára. Anyagi nehézségek miatt 2015-ben az egyesület befejezte önálló tevékenységét, de más szervezeti formában munkájukat folytatják.
Források:
library.hungaricana.hu
szechenyipiros.hu
szavaiistvan.x3.hu
szechenyipiros.hu
Szolnok, Malom utca 1. Google utcaképe
Műlap-történet
Hozzáadások szűrése típus és státusz szerint.

Műlapgazda
kalaposlány
Publikálva: 2018.11.18.
Kitöltöttség
Megtekintés
21
Heti átlag
1.76
Ma 0 látogató
Ezen a héten 0
Frissítve
18.11.17. 13:09
Publikálva
18.11.18. 11:04
Műlap AZ: 35928
Hozzáadások: 11
Facebook megosztásKüldd el a Műlapot!