Balassi Bálint
Alternatív, helyi cím: Bálint Balassi
A Kamienieci-vár bejáratánál, balra a várfalon

Kiss Katalin @ 2018.11.06. 13:42 (18.11.06.)
Balassi Bálint nyomában - ez lehetne a címe az októberi lengyelországi kirándulásunknak, hiszen előtte olvastam, hogy 2003-ban 3 bronz Balassi-emléktáblát avattak Lengyelországban Kovács István akkori krakkói magyar főkonzul, a Bem-szakértő történész és költő aktív közbenjárására.
Meg is kerestük mindhármat.
Kellemes időjárás, segítőkész emberek, sikeres szoborvadászás és a lengyel-magyar barátság tette felejthetetlenné az ott töltött pár napot.
2004-ben a Balassi Kiadó gondozásában megjelent Magyar művelődéstörténeti lexikon első kötetének Balassi Bálint-címszavát a költőt ábrázoló jól ismert festmény, a zólyomi vár, ahol született, debnói palota, ahol szintén van Balassi-dombormű, a kamienieci várrom látképe és több lengyelországi emléktábla fotója illusztrálja. A kép aláírása meglepő:
„Balassi-emléktáblák Lengyelországban: emléke itt megbecsültebb, mint hazájában”.
A Köztérképre hozott három emléktáblával szeretném a megállapítást némileg enyhíteni.
Balassi Bálint édesapját koholt vádak alapján börtönbe vetették, ahonnan megszökött, és családjával együtt Lengyelországba menekült. A fia ekkor csak 16 éves volt, és rövid élete /40 év/ alatt, csaknem 6 évet töltött Lengyelországban.
A Balassi család megvásárolta a festői Kamieniec várát, és két esztendőn át ott éltek, a vár ellátására Balassiék elzálogosítottak két környékbeli mezővárost: Rymanówot és Nowy Żmigródot.
Amikor a kamienieci várban tervezték az emléktábla elhelyezését, az előbb említett 2 város iskolája is emléktábla avatása mellett döntött, amihez megkaptak minden támogatást, így megvalósulhatott a Balassi-emléktábla avatása.
A kamienieci vár jelenleg felújítás alatt áll, de a bejáratnál azonnal az emléktáblával találkozhatunk. Olvashatjuk rajta Demeter Tamás nevét, aki szintén nagy támogatója volt az emléktábla állításának. Minket, magyarokat pedig büszkeséggel tölt el, hogy még a vár helyreállítása alatt is látható a Balassi-emléktábla.
Források:
epa.oszk.hu
kortarsonline.hu
hu.wikipedia.org
pl.wikipedia.org
pl.wikipedia.org
Műlap-történet
Hozzáadások szűrése típus és státusz szerint.

Műlapgazda
Kiss Katalin
Publikálva: 2018.11.06.
Kitöltöttség
Megtekintés
61
Heti átlag
4.26
Ma 0 látogató
Ezen a héten 0
Frissítve
18.11.07. 14:31
Publikálva
18.11.06. 16:04
Műlap AZ: 35825
Hozzáadások: 1
Facebook megosztásKüldd el a Műlapot!