Két bors ökröcske
Pitypangos Óvoda udvarán találhatóak az alkotások.
Nem köztéri

Szapet @ 2018.10.27. 22:03 (18.10.28.)
A százhalombattai Liszt Ferenc sétány igen gazdag műalkotásokban, mondhatni igazi kánaán a "köztérképészeknek" :)
A lakótelepi emeletes lakóházak között zöldellő oázisként nyitotta meg kapuját 1972-ben a város 2. számú óvodájaként. Nevét az udvaron tavasszal virágszőnyegként sárgálló pitypangoktól kölcsönözte 1992-ben.
Az óvoda udvarát 1973 óta díszíti Bolgár Judit szobrászművész Két bors ökröcske alkotása.
„Olyan a hűvösvölgyi új szinkrongyár, mint egy palota. Belül széles lépcsősor, reliefek, oszlopok, kovácsoltvas-díszítések ... Ebben az épületben talált otthonra rajzfilmgyártásunk is. Jól felszerelt műhelyeiben nagy munka folyik: a „Két bors ökröcske” című székely népmeséből készül film. Egyetlen nagyszabású játékfilm előállítása sem olyan hosszadalmas munka, mint a rajzfilmé. A „Két bors ökröcske” huszonötperces film lesz, vagyis hétszáz méter. Harmincháromezer rajzot kell készíteni a filmhez, ami harminckét szakember másfél évi munkája.
Ez a negyedik — eddig legnagyobb — magyar rajzjátékfilm. Első volt a „Kiskakas gyémánt félkrajcárja”, a második az „Erdei sportverseny”, harmadik a „Kutyakötelesség”. Az „Erdei sportverseny”-! tizenkét ország vette meg és Párizsban egy nemzetközi gyermekfilm-versenyen első díjat nyert. Macskássy Gyula, a most készülő film rendezője és Varsányi Ferenc, a tervezője reméld, hogy a „Két bors ökröcské”-nek is nagy nemzetközi sikere lesz.
A film hőse, Gergő, egy székely legényke, aki jócselekedetei jutalmául két csodatévő ökröcskét kap. A gonosz várúr elvenné tőle az ökröket, de Gergő győz, a várúr pedig a pokolba kerül... Ez röviden a film meséje. A film zenéjét Ránky György írja. Ha minden jól megy, tavaszra a film már bemutatásra kész lesz. „ – írja a Színház és Mozi című hetilap 1954. november 19-i száma.
További információk a rajzfilmről: hu.wikipedia.org
Azonban a "Két bors ökröcske" történetéből nemcsak rajzfilm, hanem diafilm is készült, mely az alábbi linken elérhető: youtube.com
Szinte biztos vagyok benne, hogy minden itteni óvodás ismeri a történetüket, rengetegszer mesélhették el az óvónénik nekik az elmúlt évtizedekben és napjainkban is.
Bennem mind a rajz-, mind a diafilm nagyon kellemes gyerekkori emlékeket ébresztett. Van egy olyan érzésem, hogy nagyobbik gyerkőcömmel holnap a régi diavetítő is előkerül a nagyszülőknél és a vasárnapi ebédet követően megnézzük közösen a mesét.
Hálás köszönet Sebestyén Mihályné intézményvezetőnek a fotózás engedélyezéséért!
Források:
pitypangosovi.hu
Kortárs Magyar Művészeti Lexikon I-III.: tankonyvtar.hu
Színház és Mozi, 1954. november 19. (7. évfolyam, 47. szám)
Műlap-történet
Hozzáadások szűrése típus és státusz szerint.

Műlapgazda
Szapet
Publikálva: 2018.10.27.
Kitöltöttség
Megtekintés
88
Heti átlag
5.57
Ma 1 látogató
Ezen a héten 2
Frissítve
19.01.01. 17:38
Publikálva
18.10.27. 23:23
Műlap AZ: 35734
Hozzáadások: 1
Facebook megosztásKüldd el a Műlapot!