Magyar szentek: Szent Erzsébet
Alternatív, helyi cím: Szent György templom üvegablakai; 1933
A templom jobb oldali falán.
Nem köztéri
Épületet díszítőÜvegablakSzecessziósEgyéb formákNövényekÁllatokSzemélyekÜvegEgyéb anyagRómai katolikusNyilvántartott műemlék

Göröntsér Vera @ 2018.08.18. 18:01 (18.09.10.)
Nagykáta Szent György tiszteletére felszentelt temploma üvegablakai egyedülálló értéket képviselnek. A templom története olvasható a kapcsolt lapokon. Káplár Béla helytörténész, lokálpatrióta kutatásai alapján részletesen dokumentálja a hat, eltérő időben készült üvegablak történetét: nagykataanno.blogspot.com
Itt olvasható: a "Templomablak anno" blogján keresztül történt levélváltás meglepetést hozott. Kiderült, Gellér Katalin, aki Nagy Sándor legismertebb kutatója, ezúton fedezte fel ezeket az addig ismeretlen alkotásokat: "„Ne feledjék , hogy az ablakok tervezője, Nagy Sándor, a magyar szecesszió egyik legnagyobb alakja volt. A nagykátai templomban található üvegablakai olyan felfedezésszámba menő ritkaságok, hogy hazánk legismertebb Nagy Sándor kutatója – Gellér Katalin – sem tudott eddig róla..."
Az itt bemutatott üvegablak Árpád-házi Szent Erzsébetet ábrázolja. A korábbi alkotásokat követő három év múlva készült Johan Hugó Üvegfestészeti műhelyében, az alkotó megegyezik. A Historia Domus bejegyzése szerint az ablak a plébános úr ajándéka a templom részére, 25. papi jubileuma alkalmából.
Nagy Sándor a többi itt elhelyezett ablakkal összhangban komponálta meg az üvegfestményt. Nagyon szép és kiegyensúlyozott a több, kör-alakba foglalt kompozíció – mint ahogy ez hasonló a többi alkotásnál is. A felső körök révén a fejrész mintegy glóriát kap a kis lángocskák hatását keltő elemekből, amikből egy-egy kör összetevődik. A többi, egyre nagyobb kör egymásba kapcsolódva keretezik Erzsébet teljes alakját. A rózsa legendára utalva a szent feje körül és kosarában megszámlálhatatlan rózsát látunk.
Árpád-házi Szent Erzsébetről és a legendáról bővebben: magyarkurir.hu
Itt említem meg a szentély ugyancsak érdekes, még 1903-ban készült üvegablakait, amiket a második kép mutat. Az adományozó gróf Keglevich Gábor, akinek a címere a jobb oldali, Gábriel arkangyalt ábrázoló ablakon megjelenik. A bal oldalon Szent Klementinát és "két míves családi címert" (ebből az egyik a fentivel megegyezik, a másik a gróf felesége családi címere) látunk. A két üvegablak míves alkotás, alkotója azonban nem pontosan ismert. A Historia Domus bejegyzése szerint bizonyos Milles József "fővárosi üvegfestő" készítette, őt azonban az irodalom nem ismeri.
(További probléma, hogy az oltár takarásában lévő két üvegablak gyakorlatilag nem fényképezhető.)
Források:
muemlekem.hu
nagykataanno.blogspot.com
templomablakanno.blog.hu
Műlap-történet
Hozzáadások szűrése típus és státusz szerint.

Műlapgazda
Göröntsér Vera
Publikálva: 2018.09.10.
Kitöltöttség
Megtekintés
67
Heti átlag
3.07
Ma 0 látogató
Ezen a héten 0
Frissítve
18.11.12. 17:41
Publikálva
18.09.10. 17:46
Műlap AZ: 35071
Hozzáadások: 1
Facebook megosztásKüldd el a Műlapot!