I. világháborús emlékmű
Alternatív, helyi cím: Hősi emlékmű
A tér múzeum felőli részén
SzoborEmlékműKlasszikusSzemélyekNövényekEgyéb formákBronzMészkőI. világháborúNem besorolhatóVárosképi jelentőségű

Kiss Katalin @ 2011.02.11. 14:54 (11.02.21.)
Az I. világháború Gödöllőn is komoly áldozatokkal járt. A település akkori 10.262 lakosa közül 1867-en kaptak behívót, ami a felnőtt férfi lakosság 49 %-a volt. A katonák közül 247-en estek el a fronton, és 300-an járták meg a hadifogságot. Gödöllő a háborúban elesett hősök emlékére szobrot kívánt állíttatni. Ezt mindenképp a központban akarták elhelyezni. A közgyűlés az emlékmű helyéül a település főterének egy részét jelölte ki. A... Teljes szöveg
Az I. világháború Gödöllőn is komoly áldozatokkal járt. A település akkori 10.262 lakosa közül 1867-en kaptak behívót, ami a felnőtt férfi lakosság 49 %-a volt. A katonák közül 247-en estek el a fronton, és 300-an járták meg a hadifogságot.
Gödöllő a háborúban elesett hősök emlékére szobrot kívánt állíttatni. Ezt mindenképp a központban akarták elhelyezni. A közgyűlés az emlékmű helyéül a település főterének egy részét jelölte ki. A testület Siklódy Lőrinc szobrászművész tervét fogadta el.
A szobrot 1930. szeptember 7-én 11 órakor avatták fel. Az ünnepség előtt reggel az összes templomban ünnepi istentiszteletet tartottak. Ezután vonultak az érdeklődők a szobor leleplezésének színhelyére. Nemcsak Gödöllőről és a gödöllői járásból érkeztek az avatásra, hanem a szomszédos járásokból is. Fél 11-re a főtéren közel 5000 ember szorongott. A szobrot 11 órakor Horthy Miklós kormányzó leplezte le, aki az egész családjával megjelent az eseményen. Az avatás után következett a koszorúzás. A felállított szobor környezetét is rendbe hozták. Kertészetileg gondosan tervezett, ízlésesen kialakított kis parkba került a 'Hősök szobra'. A Ferenc József térnek ez a része ettől fogva a 'Hősök ligete' nevet viselte. Az alkotás egy fiatal férfit ábrázol, aki a jobb kezében egy nemzeti színű zászlót, baljában pedig egy virágcsokrot tart.
Siklódy Lőrinc erdélyi szobrászművész volt, ezért öltöztette a szobrot székely népviseletbe.
Siklódy Lőrinc a szobor alkotója, ezzel a szobormintával nyerte meg az országos tavaszi tárlaton a főváros nagydíját.
A talapzaton eredetileg a következő szöveg volt olvasható: 'Mi nem felejtünk. Nem felejthetünk…'. Ez utalás volt Trianonra, ezért az 1950- es években eltávolították a feliratot. Ma ismét ez a szöveg látható az emlékművön.
Az 1970-es években a tér szerkezetét átalakították. Ekkor az emlékművet áthelyezték a régi református temetőbe.
A szobor visszahelyezésének terve már 1988-ban felmerült. A lakosság már ekkor is támogatta ezt az elképzelést. Végül 1989-ben, közel az eredeti helyéhez visszakerült az I. világháborús emlékmű. A visszaállításban a Gödöllői Városvédő Egyesület végzett komoly munkát.
Később a szoborhoz igazodva helyezték el a II. világháború áldozatainak emléket állító térplasztikát.
Forrás: Történeti Muzeológiai Szemle 7. szám
Források: siklodilorinc.uv.ro
Vélemények

Pótó János @ 2014.11.25. 20:50
Valóban kellene, de miért nem készíti el, Ildikó?
Ez egy válasz erre: Mellékeltem egy... (11.25. 15:26)

Dénes Ildikó @ 2014.11.25. 15:26
Mellékeltem egy fotót CSR alkotói szignóval a műlaphoz. A szignó Csíkszentnmihályi Róberté, aki 1997-ben készítette el a II. világháborús emlékművet. Szerintem külön műlap kellene a II. világháborús emlékműnek. „....később,....... helyezték el... Teljes szöveg
Mellékeltem egy fotót CSR alkotói szignóval a műlaphoz. A szignó Csíkszentnmihályi Róberté, aki 1997-ben készítette el a II. világháborús emlékművet. Szerintem külön műlap kellene a II. világháborús emlékműnek.
„....később,....... helyezték el a II. világháború áldozatainak emlékét állító térplasztikát is, amelyet Csikszentmihályi Róbert terve alapján Fáskerti István készített el. A II. világháborús emlékművet 1997. október 30-án délután 16 órakor avatták fel. Az alkotást Farkas Jenő nyugalmazott ezredes és Halász Levente önkormányzati képviselő leplezte le…”
godollo.hu
Műlap-történet
Hozzáadások szűrése típus és státusz szerint.

Műlapgazda
Kiss Katalin
Publikálva: 2011.02.14.
Közreműködők: Göröntsér Vera • Cedrus • Sila • Dénes Ildikó • ATTILA SISKOVITS
Kitöltöttség
További kapcsolódó
Gödöllő: godollo.lap.hu
Megtekintés
791
Heti átlag
1.90
Ma 0 látogató
Ezen a héten 0
Frissítve
13.04.17. 07:04
Publikálva
11.02.14. 00:01
Műlap AZ: 13885
Hozzáadások: 19
Facebook megosztásKüldd el a Műlapot!