Az egykori Zsidó Vakok Intézetének kovácsoltvas oszlopfői
A Thököly úti 7-es busztól közelebb, de a Mexikói úti kisföldalatti végállomástól is sétatávolságra

Csuhai István @ 2010.05.17. 18:06 (14.06.13.)
Ismét valami olyasmi, ami méretében ugyan eltörpül a mögötte álló káprázatos épülethez képest, jelentősége háromdimenziós köztéri műtárgyként azonban mégis van, hiszen tükrözi vagy illusztrálja az épület eredeti építészeti-díszítési szándékait. Lajta Béla - a huszadik századi magyar építészet egyik legkiemelkedőbb alkotója (1873-1920) - sötétvörös téglás épületének megépítését lovag Wechselmann Ignác és neje, Neuschloss Zsófia 1903-ban... Teljes szöveg
Ismét valami olyasmi, ami méretében ugyan eltörpül a mögötte álló káprázatos épülethez képest, jelentősége háromdimenziós köztéri műtárgyként azonban mégis van, hiszen tükrözi vagy illusztrálja az épület eredeti építészeti-díszítési szándékait.
Lajta Béla - a huszadik századi magyar építészet egyik legkiemelkedőbb alkotója (1873-1920) - sötétvörös téglás épületének megépítését lovag Wechselmann Ignác és neje, Neuschloss Zsófia 1903-ban kelt végrendelete tette lehetővé. A gyermektelen házaspár jelentős vagyonával egy olyan alapítványt hozott létre, melynek célja gyengénlátó gyermekek tanítása és gondozása volt. Azt is meghagyták, hogy a létrejövő intézetnek fele-fele arányban kell felvennie zsidó és nem-zsidó származású rászorultakat. Wechselmann egyébként korának jelentős építőmestere volt, a Förster-féle Dohány utcai zsinagóga és Ybl Miklós számos épületének kivitelező építője, az 1860-as évektől az építőmesterek céhének egyetlen zsidó származású tagja.
A Zsidó Vakok Intézete Lajta Béla első nagyobb tömegű tervezése volt, 1908-ban készült el. Építészettörténetileg (mint ahogy Lajta egész munkássága) pontosan két korszak határán áll: díszítésében, apróbb részleteiben tanúsítja az építész eredeti iskolázottságát, a magyar szecesszió hatását, megformálásában, nagyobb volumenében azonban határozottan Art Deco-sugalmazású épület, Lajta több főművéhez (a közeli Chevra Kadisa Szeretetházhoz [ma Amerikai úti Idegsebészet] vagy az Izraelita Hitközség Abonyi utcai Fiúgimnáziumához [ma ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Iskola] stb.) hasonlóan.
A két kovácsoltvas oszlopfő eredetileg örökmécsesként szolgált, közvetlenül Galambos Jenő munkája, aki az épületen lévő többi kovácsoltvas munkát is készítette, legelőször is az állatmotívumokkal, Braille-írásos bibliai és klasszikus magyar idézet-táblákkal díszített kerítést (ennek történetéről szól a mellékelt link, illetve a képek közé két részletet, egy jobb és egy rosszabb állapotban lévő darabot betettem).
A bal oldali ('kosos') oszlopfő belső oldalán a felirat: 'A vak gondolatát égi atyjára irányítsa', a jobb oldalon lévő ('halas') oszlopfőn ugyanez: 'Isten adja a szemnek a látást'. Az apróbb részletek (a megformálás, a motívumok, a betűtípus) összhangban vannak az oszlopfők közrefogta fa-kapu faragványaival és felirataival, a bejárati rész építészeti megformálásával, és az egész épület belső, azóta nagyrészt tovatűnt díszítésével. A felső homlokzaton nyomokban még ma is kiolvasható az alapítványtevők neve, illetve az iskola rendeltetésének eredeti megnevezése.
Az épület további története is érdekes: a húszas évek közepétől megszűnt eredeti funkciója, ám a felekezeti kötődés és az elesettek gondozásának munkája megmaradt (siketnémák intézete lett). 1944-ben gettó volt, némelyek számára menedék, nagyon sokak számára a végső, utolsó előtti gyűjtőtábor (az irodalomban hátsó, Columbus utcai része révén híresült el). A háború után egy általános iskolát telepítettek a falai közé, az ötvenes években néhány évig itt működött az Idegen Nyelvek Főiskolája, 1956 után pedig fokozatosan a Mozgásjavító Iskola kapott benne helyet. Ez ad reményt rá, hogy az épület belátható időn belül megújul - évek óta folyik a Mozgásjavító Centrum építése, és ennek keretében a tervek szerint az eredeti Lajta Béla-épületet is vissza fogják állítani. A háta mögé az 1960-as években hozzátoldott tömböt két évvel ezelőtt elbontották, és egy modern, ettől az épülettől építészetileg is függetlenül álló építményre cserélték. A főhomlokzat kerítésének jobb oldali kapuja is megújult.
Források:
Frojimovics Kinga-Komoróczy Géza-Puszta Viktória-Strbik Andrea: A zsidó Budapest I-II. Városháza-MTA Judaisztikai Kutatócsoport, Bp., 1995.
Vélemények

NofreT @ 2010.06.29. 21:32
Jó lenne, ha ' A bal oldali oszlopfő bejárat felőli nézete' képből kinagyítanád az állatfigurákat tartalmazó sávot, a kosfejekkel, és ha jól látom, bagoly van középen. Nagyon szépek.

NofreT @ 2010.06.29. 21:12
Nagyon közel áll hozzám ez a formavilág, szeretem ezt az épületet, bár csak kétszer jártam bent, kórust hallgatni. A részletes történetét nem ismertem, és a vasdíszítményeket sem néztem meg ilyen alaposan. Az egész épület, és most látom igazán,... Teljes szöveg
Nagyon közel áll hozzám ez a formavilág, szeretem ezt az épületet, bár csak kétszer jártam bent, kórust hallgatni.
A részletes történetét nem ismertem, és a vasdíszítményeket sem néztem meg ilyen alaposan. Az egész épület, és most látom igazán, hogy a külső apró részletek is a humánumot sugározzák.
Köszönöm, hogy szinte tálcán kínálod ezt az ismeretanyagot.

Kozma János @ 2010.06.29. 20:39
Nagyon tetszik a műtörténeti leírás, a téma is kiváló, kovácsoltvas mint háromdimenziós műtárgy.
Műlap-történet
Hozzáadások szűrése típus és státusz szerint.

Műlapgazda
Csuhai István
Publikálva: 2010.05.19.
Közreműködők: Göröntsér Vera • Kozma János
Kitöltöttség
További kapcsolódó
Rokob Tibor tanulmánya a kerítés vaktábláiról: budapestfolyoirat.hu
Megtekintés
998
Heti átlag
2.19
Ma 0 látogató
Ezen a héten 4
Frissítve
14.06.13. 01:16
Publikálva
10.05.19. 13:37
Műlap AZ: 10738
Hozzáadások: 7
Facebook megosztásKüldd el a Műlapot!