8 éves a legszebb kor, és 20000 feltöltés!

 
Most, amikor ezt az eleve hosszúra tervezett gondolkodós bejegyzést elkezdem, 25 Műlapra vagyunk a 20 000 feltöltött alkotástól. Ahogy visszagondolok az elmúlt 8 évre, hamar beleszédülök. Álljunk meg most pár percre.

Köszönjük!

Az elmúlt években elhagytam az egyes szám első személyt. Csak MI van, csak a látogatók és tagok nevében beszélhetek,

KÖSZÖNJÜK nektek!

Köztetek legaktívabb tagjainknak: Tünde, Vera, Cédrus, Ády, Aerdna, Mária, Anita, Róbert, Géza, Péter, János és István, Attila, Kati, András és András, Domby, County - csak, hogy a kereszt- és beceneveket, valamint az utóbbi időben legtöbbet tevékenykedőket említsem. A lista hosszú, évről évre változik is, hogy ki mennyit tesz hozzá. De amit egyszer elvégeztetek, az sok-sok éven át fog fennmaradni.

A lap egy hobbi, egy játék, és néha megunjuk, vagy épp elmegy a kedvünk az egésztől. Néha pedig visszajövünk, újra itt vagyunk és csináljuk. Mert összeköt bennünket az alkotások iránt érzett szeretet, csodálat, tisztelet és a megőrzés, szabad közreadás vágya.

Köszönjük mi, az internet lakói: az idelátogató művészek, szobor-rajongók, kutatók, iskolások, diplomadolgozat-írók, gyönyörködők, alkotó-családtagok, fotósok, lokálpatrióták, hivatalnokok és még sokan mások -- köszönjük a munkátokat és szeretnénk elmondani, hogy nem sok hely van a széles nagy interneten, ahol ilyen lelkes csapat hoz össze közös törekvéssel ekkora értéket önkéntesen!


Annyi minden változik

...de mi mégis itt vagyunk, és úgy gondolom, hogy fejlődünk, lépegetünk egyről a kettőre, és folyamatosan javul a minőség is. Ahogy számomra elsőként középiskolai matektanárom megfogalmazta: a tudás egy kör. Minél többet tudsz, annál nagyobb a kerülete, és annál többet látsz abból, amit nem tudsz. Így vagyunk mi is, Köztérképesek: soha nem érjük el a tökéletességet, de nem számít más, csak a törekvés és a munka.

Minden folytonos változásban van. Van, hogy döntögetnek, van, hogy sokszoros lendülettel állítanak. A jelen bemutatása mellett az is feladatunk, hogy megőrizzük, amit a kor, vagy a vezetés épp nem szeret; és talán egy picit emlékeztessünk: a dolgok ismétlődnek. Mindezt példaértékűen függetlenül és aktuál-dolgokkal be nem piszkolódva tesszük. Persze csak bizonyos keretek közt maradhatunk "tiszták", hiszen a dokumentálással belemélyedünk, összegyűjtjük és bemutatjuk a nagy egészet. Tehát itt vannak a jó és a rossz alkotások is, velünk él mind: cipeljük őket több száz éve, és most már örökre, amíg létezik majd a digitális kultúra.

Mi is sokfélék vagyunk. Van, aki szomorú és van, aki vidám, ha körülnéz a köztereken. Ha nem vesszük számításba az egyértelmű kontármunkákat, akkor nem hiszem, hogy van egyedülien "helyes" művészetértékelés, vagy épp abszolút és minden felett álló igazság. Mivel ez egy "szubjektív" kategóriájú bejegyzés, én is véleményt mondok egy képpel.


Pawel Kuczynski, lengyel művész animált képe: Election / Revolution (Választás / Forradalom).


(...és mire ideértem, már a 20 000. Műlap felett járunk!...)


Év eleji kérdezgetés

Bizonyára emlékeztek, hogy év elején néhány kérdésben kikértem a véleményeteket a lapról, szerkesztőségről, technikai dolgokról és úgy általában a hangulatról. Adós vagyok az összegzéssel, most némileg törlesztek.



A kérdések főként a technikai háttérre, közösségi munkára és a szerkesztőség tevékenységére fókuszáltak. A grafikonok alapján egész jók vagyunk, de a szöveges válaszok közt sok-sok hasznos tanács és építő kritika szerepelt, amelyek közül sokat beemel(t)ünk a működésbe.



A Szerkesztőség munkája alapján úgy vélem, jó úton haladunk, még ha sokszor nehéz is, és vitákkal kikövezett ez az út. Nem tudok olyan rendszert elképzelni, ahol nincsenek problémák; legalábbis működő és élő rendszert semmiképp.


Amin dolgoznunk kell

Megpróbálom a részben a kérdőívekben is előkerülő problémákat, valamint azok megoldását pontokba szedve összefoglalni. A következő években sokat dolgozunk ezeken, azt hiszem.

1.) A KT legyen transzparensebb, hogy mindannyian tudjuk, ki és mit tesz hozzá a nagy egészhez: átláthatóvá kell tenni sok más mellett az aktivitás számítását is.

2.) Láthatóbbá kell tenni a szerkesztők munkáját: sokan nem tudják, hogy léteznek, sokan nem tudják, pontosan mit is csinálnak, sokan nem értik miért csinálják. A legegyszerűbb út a nyitás itt is.

3.) Ügyesebben kell kezelni a valamilyen okból már nem aktív tagok lapjait, tiszteletben tartva a szerzői és a személyiségi jogokat, valamint a kegyeleti vonatkozásokat.

4.) Nyitottabbnak kell lennünk a sokféle érdeklődésű tagunkra, a rendszernek pedig támogatnia kell a változó aktivitású munkát végzőket is, mert mindenki értékes, aki hozzáad. Emellett nem mindenkivel kell együtt dolgozni, ha az illető nem tudja elfogadni saját belső szabályainkat és a speciális, "sziget"-szerű működésünket.

5.) Nem térhetünk le a szerkesztettség útjáról és el kell fogadnunk a szerkesztők munkáját; be kell látnunk, hogy közös a célunk, és nem egymás ellen, hanem a lapok és az adatbázis építésén dolgozunk, egymás mellett.

6.) Mindenen túl meg kell őriznünk a semlegességünket politikai és anyagi téren is. Továbbra sem jegyezzük be magunkat, mint egyesület, vagy bármilyen más jogi személyiség.


Néhány konkrét fejlesztés, ami 2014-ben megvalósul

A fentiekben említettem a transzparenciát - hamarosan kinyitjuk a Műlapok szerkesztői komment-folyamát, és az onnantól zajló szerkesztői beszélgetést belépett tagjaink is látni fogják, kattintás után. Emellett a Műlapok módosítási naplója is részben elérhetővé válik.

A Hozzáadások terén szeretnék egyszerűbb és gyorsabb megoldásokat, ami nem riasztja el a kiegészítőt, és nem tereli a komment-írás irányába sem, ha egyébként nem kérdéses, amit hozzáadna.

Szeretnénk újra nyitni a külföldi alkotások felé. Mivel nem ismerhetjük eléggé és nehezebben is kutathatjuk ezeket, ezért néhány speciális keményítés vonatkozik majd a nem magyar vonatkozású külföldi feltöltésekre, és szerkesztők hagyják jóvá mindenki beküldését. A hátteret most egyeztetjük le a szerkesztőkkel, és bizonyára bevezetés után is sokat kell még finomítani a rendszeren, de úgy vélem izgalmas évek következnek.


Megszűnő internet

Végül egy csúnya alcím, de sajnos trendet látok. Azt hiszem, közvetve a közösségi oldalak térnyerésének köszönhetően úgy tűnik, hogy a hagyományos weblapok üzleti modelljei már nem megfelelőek, és amelyiket nem tudják üzemeltetni, nyom nélkül bezárják. A mostani linkellenőrzéses fejlesztésem nem tökéletes, de az már látszik, hogy sok száz hivatkozott oldal szűnt meg véglegesen.

Ezzel párhuzamosan úgy vélem, hogy felül kell vizsgálnunk a korábban sokat hangoztatott "ne másold ide" elvet. Továbbra sem tartom jó megoldásnak, hogy szó szerint átveszünk, sokszor még az idézőjelet sem használva jelenítünk meg más által írt tartalmat. De a folyamatosan elsüllyedő weblapok magukkal viszik a forrást, így a rövidített infó-átvételt már egyre reálisabbnak gondolom. Nem félek a Wikipédia eltűnésétől, de szinte minden más weboldal esetében elgondolkodnék a szubjektív duplikáláson. Ha ez kiforr, Működési Elv módosítás jön majd.


---

Ennyi fért bele ebbe a bejegyzésbe. Köszönöm, hogy elolvastad ezt a hosszúra nyújtott és szubjektív gondolatáradatot!
Bejegyzés megtekintés:

Hozzászólások

Hozzászólás írása...