Az egykori Magyar Királyi Igazságügy-miniszterium szobrai
Az épület Markó utcai homlokzatán.

Göröntsér Vera @ 2016.01.31. 16:29 (16.02.04.)
Elmondható, hogy a Kiegyezést követően, körülbelül a századfordulóig bezárólag az igazságügy csúcsszerveinek legfőbb épületei már készen – és használatban – álltak. Az igazságügy-minisztériumnak azonban még nem volt végleges elhelyezése. 1911-től kezdődött meg a megvalósítás, a hely kijelölésével, ill. az építész, Fellner Sándor megbízásával. Az építkezést felügyelő bizottság irányította, melynek tagja volt Hauszmann Alajos is.
Adminisztratív részletek után az építkezés 1913-ban megindulhatott és roham-munkában folyt is, a következő évben lényegében el is készült a monstre épület. Befejezni azonban mégsem tudták, közbejött a háború (az akadályok részleteiről a forrás linken lehet bővebben olvasni). 1918. májusában kezdődött meg a beköltözés. Az ünnepélyes átadás azonban akkor is elmaradt.
Az épület funkcióját tekintve – sorstársaihoz hasonlóan – több "metamorfózison" ment át a-szerint, "bérlői" hogyan változtak. Kb. 30 év után került vissza az igazságszolgáltatás birtokába, amikor a Legfelsőbb Bíróság visszaköltözhetett erre a címre.
Az épület három, önmagában is óriási szárnyból áll. Stílusának pontos meghatározását nem találtam, én klasszicistának gondolom. Jellegzetesek az épületeket uraló, ókori építészetre emlékeztető oszlopsorok és a díszítő elemek is erre a korra utalnak azzal, hogy megformálásuk a kor kihívásainak megfelelően a szecesszió egy stílusirányzatának jegyeit hordozzák.
Mindkét szélső épületszárny tetőtér alatti szintjén két-két tipikusan igazságszolgáltatáshoz kapcsolódó alak áll. Egyikük (szemből nézve jobb oldalon) maga Justitia, az igazság, az igazságszolgáltatás istenének szobra, másikuk a Preator, a bíráskodás megtestesítője. Mindkét szereplő alakja az ókori Rómához kapcsolódik (utóbbi a Római Köztársaság köztisztviselője volt.) Róluk bővebben a Wikipédia forrásnál jelölt cikkében lehet olvasni.
A középső épületszárny, amelynek tetején egy oszlopsor ékeskedik, kiemelkedik a két szélső közül. A földszinti részen itt található a főbejárat, ez a központi építmény. Az előzőekkel azonos síkban két-oldalt a korona, vagy maga a királyság őrei állnak szigorú arckifejezéssel, kezükkel pajzsot tartanak maguk előtt. Mindkettejük háta mögött, ill. fejük felett a kereszttel ékesített korona látható.
Források:
budapest100.hu
lb.hu
hu.wikipedia.org
hu.wikipedia.org
Műlap-történet
Hozzáadások szűrése típus és státusz szerint.

Műlapgazda
Göröntsér Vera
Publikálva: 2016.02.04.
Kitöltöttség
További kapcsolódó
Igazságügyi éületek a dualizmus korában: bortonugy.hu
Megtekintés
103
Heti átlag
0.68
Ma 0 látogató
Ezen a héten 0
Frissítve
16.02.04. 13:20
Publikálva
16.02.04. 13:20
Műlap AZ: 27267
Hozzáadások: 1
Facebook megosztásKüldd el a Műlapot!