Felszabadítás és újjáépítés
Alternatív, helyi cím: Az egykori Sajtószékház kődomborműve
Elpusztult
A homlokzat közepén, függőlegesen volt elhelyezve az alkotás.
DomborműÉpületet díszítőSzocialista realista (1949-58)Egyéb formákÁllatokSzemélyekMészkőNem besorolható

Göröntsér Vera @ 2013.01.16. 13:49
Ez a bemutatás is közel egy éve "érik". Most érzem úgy, hogy összeállt a kép. A lökést a Murália Hungarica című könyv adta, amit felütve, szinte azonnal az alkotás korabeli képét láttam. A további anyagok, forrásként használt cikkek címe és elérhetősége már az elmúlt évben közel együtt volt. Előzmény: a történet által érintett épületek (József krt. 3., 5., 7.) az 1890-es években épültek. Építőjük, építtetőjük /tulajdonosuk/ is különbözött.... Teljes szöveg
Ez a bemutatás is közel egy éve "érik". Most érzem úgy, hogy összeállt a kép. A lökést a Murália Hungarica című könyv adta, amit felütve, szinte azonnal az alkotás korabeli képét láttam. A további anyagok, forrásként használt cikkek címe és elérhetősége már az elmúlt évben közel együtt volt.
Előzmény: a történet által érintett épületek (József krt. 3., 5., 7.) az 1890-es években épültek. Építőjük, építtetőjük /tulajdonosuk/ is különbözött. Megemlítendő: az előttük lévő telken a tragikus sorsú Nemzeti Színház állt.
A középső házban (tulajdonosa Rákosi Jenő) folytak a Budapesti Hírlap, majd más újságok szerkesztőségi munkái.
Később a két, akkor még a Nemzetihez közelebb eső ház egyesült – magával vonva különböző átalakításokat. A történelmi korszakváltást követően, 1950-ben történt a lényegi változás, amikor létrejött "a Szabad Nép-székház" úgy, hogy magába szippantotta a harmadik szomszédos házat is.
A dombormű ekkor került a homlokzatra, három művész felkérésével. A Mikus Sándorról szóló album így írja le a közös munkát:
"A munkát itt úgy osztották fel egymás között, hogy mindenki azonos számú figurát vésett. Mikusnak a középső mező jutott. Öt figura formálásával érzékeltette a cselekményt. Kerényi formálta meg lent a nyomdagépeket és az újság készítését; innen már Mikus veszi át a szót: a parasztcsalád várja a földosztást; a füstölgő gyárkémények az ipart, a kőműveslány pedig az újjáépítést jelképezik."
A dombormű 1990-ig lehetett a homlokzaton. A rendszerváltást követően az akkori igazgató leverette és helyét márványlapokkal takartatta el.
Az épületegyüttes funkciójában élt tovább kb. tíz évig, amikor az állam értékesítette. Helyén óriás beruházással egy amerikai cég szállodaláncának egyik tagja és bevásárlóközpont épült.
Ennek megvalósítása azonban a korai szakaszban akadályokba ütközött A József körúti épületek városképi védettséget élveztek, de ezt a sarki épületekre vonatkozóan téves értelmezésnek nyilvánították és egy jogerős határozattal megszüntették. A József krt. 7. számú ház "utcafronti részét" (de csak azt) "megtartásra érdemes"-nek ítélték.
Az első bontási terv 2001. márciusában készült, a két ház bontása 2005-ben történt meg. A szálloda felépülését 2007-re tervezték, az átadás 2010-ben történt meg.
Források:
Buza Péter (BUDAPEST folyóirat 2006/1 (január) számában 2006/1.sz.) epiteszforum.hu
nol.hu
mindenkiepit.hu
artportal.hu
Szíj Rezső: Mikus Sándor (Corvina, Budapest; 1977)
Kapcsolódó bejegyzések

Az egykori Sajtószékház védett "Megakarikatúrája"
Göröntsér Vera @ 2013.01.27. 17:00

A "Felszabadítás és újjáépítés" című alkotással kapcsolatos kutatásaim során találtam rá erre a /nézőpontunkból/ sajátos alkotásra, ill. történetére, ami éppen annyira kapcsolódik a...
Vélemények

Göröntsér Vera @ 2013.01.18. 16:01
Ády, köszönöm a képe(ke)t, nagyon jók!
A villamos is :)
Sila, köszönöm, javítottam.
Műlap-történet
Hozzáadások szűrése típus és státusz szerint.

Műlapgazda
Göröntsér Vera
Publikálva: 2013.01.18.
Közreműködők: Kotricz Tünde (TundeK62) • Ády
Kitöltöttség
Megtekintés
186
Heti átlag
0.59
Ma 0 látogató
Ezen a héten 0
Frissítve
17.06.21. 08:24
Publikálva
13.01.18. 10:29
Műlap AZ: 19587
Hozzáadások: 14
Facebook megosztásKüldd el a Műlapot!