Bérczi Zsófia


Bérczi Zsófia, az Élőkép Vizuális és Interdiszciplináris Színházi Alkotóműhely alapítója és vezetője vagyok. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Doktori Iskolájában nemrég szereztem meg az abszolutóriumot, jelenleg a fokozatszerzési eljárás előtt állok; kutatási témám a vizuális színház. 2003-ban...Teljes szövegBérczi Zsófia, az Élőkép Vizuális és Interdiszciplináris Színházi Alkotóműhely alapítója és vezetője vagyok. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Doktori Iskolájában nemrég szereztem meg az abszolutóriumot, jelenleg a fokozatszerzési eljárás előtt állok; kutatási témám a vizuális színház. 2003-ban vizuális kommunikáció és fotográfia, 2004-ben vizuális és környezetkultúra tanári szakokon szereztem diplomát ugyanebben az intézményben. 2013 őszén a Campus Hungary pályázata révén lehetőséget kaptam, hogy egy szemesztert diákoskodjam a jeruzsálemi School of Visual Theater-ben, ami nagyon fontos tapasztalatokat adott számomra a vizuális előadó-művészetről. Komoly hiányosságként élem meg, hogy a magyar oktatásban nem szerepel a „vizuális színház”, ezért célom, hogy a jövőben ilyen céllal nyissak a fiatalok felé.
Az Élőkép Egyesületet a kezdeményezésemre 2004-ben alapítottuk azzal a céllal, hogy vizuális, mozgás- és képzőművészeti színházi előadásokat, élő kiállításokat és ezekhez kapcsolódó projekteket valósítsunk meg. 2009 óta használom az Élőkép Színház nevet.
Az elmúlt évek során számos „vizuális” illetve „interdiszciplináris” előadás született a rendezésem alatt, melyekben meghatározó számomra a formailag és tartalmilag újszerű látásmód kifejeződése, a képzelet feltárása, átélhetősége, illetve ennek átadása, amely során kép, képzet és képzelet szerves egységet alkot előadó-művészettel és installációval. Előadásaimmal a nézők képzelőerejét szeretném megmozgatni, egyfajta meditációba szeretném vinni őket; az önismereti, filozófiai és metafizikai kérdésekkel pedig fel szeretném ébreszteni őket mélyebb vagy magasabb összefüggések iránt. A tudományok inspirációjára is alkotok, szeretnék hidat teremteni különböző tudományágak (matematika, geológia, építészet, iparművészet, pszichológia, filozófia, vallástudomány,..stb) és az előadó-művészet között... Munkáim többsége az Élőkép honlapján (www.livingpicture.org) és a youtube-on (http://www.youtube.com/user/livingpictureco) megtalálható.
Egyik legfontosabb 2003 óta ma is működő interaktív személyes önismereti színházi projektem az Octopus Tarot Labirintus , melynek vizuális alapja a diplomamunkámként megfotózott „Életkapu Szín-tézis” Tarotkártya, melyben a figurákat egy-egy színnel és gesztussal próbáltam megragadni. Munkáim témái többnyire nem személyek, hanem archetípusos alakok: önismereti szerepek – mint a különböző színű tarot figurák; vagy olyan absztrakt figurák, melyek az emberi test bambuszvégtagokkal történő kiegészítésével jönnek létre – ezek szerepelnek a Geranos illetve a Darutáncban c. munkáimban; vagy az elasztikus textilbe burkolt ember, aki így – személyiségjegyeik eltakarásával – színes, elvont formákat kelt életre – őket morfomán-oknak neveztem el. 2001- óta létezik ez az általam kitalált, számos projektben és előadásban anyagi formát öltött szellemvilág Morfománia néven. Ennek egyik színpadi szerkezetű előadása a Lepkévé válás – Konspiráció , melynek bemutatója 2006-ban volt a Trafó-KMH színpadán. A Lepkévé válás egyik jelenete inspirálta a 2013-ban készül Élő felszín c. előadásunkat: a vízszinetesen kifeszített elasztikus textilre vetített képeket táncosok emelnek három dimenzióba és hoznak mozgásba.
Az orientális világban tett tartózkodásaim során egyre érzékenyebb lettem a keleti filozófiák iránt, és az ott szerzett élményeim alapján született meg A szőnyeg című, 2011-ben bemutatott egy időben négy néző számára színpadra alkalmazott interaktív előadásunk.
2013-ban az Etűdök alapszínekre c. esten újra színpadra állítottam a 2002-ben koreografált Változás kapui-t , melyben, úgy érzem, már akkor sikerült megragadnom egy olyan képvilágot, mely azóta is ars poeticám. A Hullámtér világító hullámalakjai szintén archetípusos alakok, ez az előadás nyitás a Bauhaus absztrakt színháza felé. A Fénygolyók-ban – melynek bemutatója pár napon belül esedékes – különböző méretű világító gömbökből készült installációk segítik Az angyal válaszol c. könyvből megelevenedő idézeteket.
Kevesebb szöveg

Linkek: www.livingpicture.org
Lakóhely: Budapest
Utoljára itt járt: több, mint 8 éve
Regisztráció: 2015.06.09. 20:01
Legutolsó események