Ideiglenes installációk?

 
Mostohagyerekek voltak eddig, nem tudtuk hova tenni őket, de igazából ki sem zártuk. Mégsem mindig töltöttük fel, elvétve mutattuk be a Köztérképen, a Szoborlapon pedig szinte alig, ha tudtuk, hogy egy alkotás csak ÁTMENETI.

Szeretném, ha ez a korszak lezárulna, így felkérlek benneteket arra, hogy ti is vegyetek részt egy picit nagyobb kalandban: mutassuk be a kortárs alkotók átmeneti jelleggel felállított köztéri művészeti alkotásait is.


Pipálható, hogy átmenti felállítás
Létrehoztam az "Átmenti felállítás" jelölést, és ha ezt pipálod, akkor kitöltheted az "Elbontás dátuma" mezőt is. (Persze ez állandónak szánt művek esetében is használható, ha azokat áthelyezték, máshova állították fel, de NEM KELL VISSZAMENŐLEG RENDBE TENNI A RÉGI LAPOKAT.)


Modern alkotások az utcákon
Egyre több szokatlan alkotás kerül rövidebb-hosszabb ideig az utcáinkra országszerte. Annak a jele ez talán, hogy a "klasszikus" köztéri szobrok és más, jellemzően 3 dimenziós alkotások mellett a modern, újfajta léptékben és szemlélettel értelmezhető és érzékelhető alkotások iránt is nyitottabbá vált a "vezetés" és a "befogadó közeg" is. Nem vagyok túl optimista, de azért mégis vannak pozitív fejlemények, ha észre akarjuk venni őket.


Ami a szerepünk lehet
Egyféleképpen segíthetünk abban, hogy ezek a csírák még nagyobb számban jelenjenek meg, és még inkább zajos legyen tőlük a köztér: ha bemutatjuk, és megőrizzük őket.

A modern köztéri művekkel néha komolyabb kihívást jelent azonosulni. Nehéz őket kategorizálni, de ahogy fentebb írtam, néha érzékelni is. Így hát ez a bejegyzés csak egy gondolatindító, egy csípés: tiétek a lehetőség, és a döntés szabadsága, hogy éltek-e vele, vagy nem.


Miért fontos az átmeneti installációk bemutatása?
Miért is fontos ez nyitás a tudattágítás mellett?

Mert ezek a művek sokszor eleve rövid életűek anyagválasztásukkal, szerkezetükkel, "működésükkel" -- így holnapután talán már sehol nem lesznek láthatóak egy-egy nyomtatott prospektuson, pályázati beszámolón, vagy fotóalbumon kívül.

Mert fiatal szobrászaink, vizuális művészeink alkotásainak köztérre kerülésére vajmi kevés lehetőségük van, hiszen az állandó jelleggel állított művek piacára finoman szólva a "kialakult", durvábban mondva a "leosztott" állapot jellemző: vagyis az újak betörése csak kitartó önmenedzsment, leleményesség, és más nem igazán művészi kvalitások árán érhető el.
Kevéssé ismert alkotóink műveik leginkább művészeti és más jellegű fesztiválokon kerülnek szemünk elé, majd onnan valahova messze el, ha véget ér a rendezvény, lezárul a pályázat, vagy elfogy a pénz.

Azt gondolom, hogy a Köztérkép működésével egyfajta kulcsot tart a kezében ahhoz, hogy a kortárs alkotók támogatásán keresztül egy nagy adag művészeti tudattágítást műveljen; éljünk ezzel!
Bejegyzés megtekintés:

Hozzászólások

Hozzászólás írása...